Google Spam Güncellemesi 2021 – Neler Oluyor!

SEO Hakkında Her Şey

Google Spam Güncellemesi 2021 – Neler Oluyor!

Tarihte ilk olarak Google Spam güncellemesini resmen duyurdu. 2021 Google Spam Güncellemesi hakkında bilmek isteyecekleriniz bu yazıda. Neler Oluyor Öğrenelim!

Geçtiğimiz gün (23 haziran 2021) tarihteki ilk Spam güncellemesini duyuran Google, ikinci güncelleme için bu hafta başlayacaklarını Twitter üzerinden duyurmuştu. Birinci spam güncellemesi genellikle tekrarlanan, alakasız ve kullanıcının güvenliği üzerine zararlı sayfalardan arındıracak bir güncellemeydi ve bir gün içerisinde aktif hâle getirildi.

23 Haziran 2021 Spam Güncellemesi Hakkında

Google, “spam güncellemesi” olarak adlandırdıkları başka bir Arama güncellemesini daha duyurdu. Bu yıl çok fazla güncelleme yapan Google ilk kez Spam güncellemesini duyurdu ve Google aynı gün aktif olduğunu duyurdu. Google ayrıca önümüzdeki hafta bir kez daha spam güncellemesi yapacağını ve bu güncellemenin ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini bize bildireceğini söyledi. Bu güncellemeler, bir günlük güncellemelerdir ve Google’ın temel güncellemelerinin tipik olarak yaptığı gibi, birden fazla günlük bir süre boyunca yayılmaz, diye bildiridi.

Ek olarak: Barry Schwartz’in Yorumu

Google, “Sonuçları iyileştirmek için düzenli çalışmamızın bir parçası olarak, sistemlerimizde bir spam güncellemesi yayınladık” dedi, ancak bu iki Twitter gönderisinin dışında fazla bir şey söylemedi . “Bu spam güncellemesi bugün sona erecek. Önümüzdeki hafta ikincisi gelecek. Bu gerçekleştiğinde bu tweet dizisine ekleyeceğiz, ”diye ekledi Google

Barry Schwartz 

Google Haziran 2021 Spam Güncellemesi

Google’dan Danny Sullivan ikinci spam güncellemesi hakkında detaylı bir bilgi vermedi fakat tüm duyurularını twitter hesabı üzerinden yapıyor bu konu hakkında bir bilgilendirme gelecek mi diye merak edenler için https://twitter.com/dannysullivan twitter adresini veya direkt olarak Google’un https://twitter.com/searchliaison bu hesabını takip edebilirler.

Birinci spam güncellemesi genellikle tekrarlanan, alakasız ve kullanıcının güvenliği üzerine zararlı sayfalardan arındıracak bir güncellemeydi ve bir gün içerisinde aktif hâle getirildi. Beraberinde ikinci spam güncellemesi de ışıklarını göstermeye başladı diyebiliriz.


“Scholar Links” (burs bağlantıları & akademik makale yayını yapan siteler) gibi spam bağlantılı sayfalar Google tarafından manuel cezaya tâbi tutuluyor.

Uzun süredir kullanılan bu link taktiğin işe yaramamasıyla birlikte birde manuel ceza durumlarını da beraberinde getirebiliyor.. Dünyadaki birçok akademik makale yazarları’nın bir süredir yayınladıkları linkler için bağış adı altında link satışı yapıldığı biliniyordu fakat Google artık bunun bir ticari bir işleme dönüştüğünün farkına vardı. Ek olarak ise bazı siteleri manuel cezalandırmaya başladı diyebiliriz.

Anlıyoruz ki Google artık backlink için tanıtım yazısı satışı, burs bağlantıları, edu ve gov sitelerden çok fazla link gelişini manuel olarak cezalandırabiliyor.

Bir cevap

  1. Barış Turan dedi ki:

    Çok güzel yazı olmuş. Eline sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir